26.1.2018 / 19:00

Klavírní recitál: Matyáš Novák

Matyáš Novák (nar. 20. 6. 1998), vítěz řady národních a mezinárodních soutěží, patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace.

Matyáš začal hrát na klavír v pěti letech. V současné době je studentem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Konzervatoře Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013 rovněž studentem věhlasné klavírní akademie „Incontri col Maestro“ v italské Imole  ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho, od roku 2017 ve třídě prof. Borise Petrushanského.

Matyáš je vítězem mnoha klavírních soutěží  v České republice, Španělsku, Slovinsku, Rakousku, Německu, Polsku a USA a hrdým členem PETROF Art Family. Každoročně odehraje několik desítek sólových recitálů nejen v ČR, ale i v zahraničí. Jako sólista a komorní hráč se představil v Německu, Rakousku, Polsku, Lucembursku, Slovensku, Srbsku, Španělsku, Itálii a USA. V letech 2015 a 2016 absolvoval 2 velmi úspěšná koncertní turné po Číně.

Matyáš pravidelně spolupracuje s profesionálními orchestry (Filharmonie Brno, Komorní filharmonie Pardubice, komorní orchestr Quattro, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Filharmonie Hradec Králové), je zván na domácí i zahraniční festivaly a účastní se mistrovských kurzů pod vedením nejlepších umělců svého oboru.

Matyáš je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů.

V podání špičkového pianisty mladé generace zazní zejména díla F. Chopina a F. Liszta

Velký sál Muzea • Pátek 26. ledna

CHRUDIMSKÉ HUDEBNÍ PÁTKY – JARO 2018

Foto: Robert Tichý

Předprodej vstupenek v Divadle Karla Pippicha, tel. 603881003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 773993333, PO-PÁ 8–12 a 12.30–16 h, SO 8–12. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.